uL. Lotnicza 72, 54-155 Wrocław

604-166-953

Zmarł zasłużony żołnierz batalionu AK "Parasol" ps. "Gryf"

  • Home
  • /
  • Zmarł zasłużony żołnierz batalionu AK "Parasol" ps. "Gryf"

Zmarł zasłużony żołnierz batalionu AK "Parasol" ps. "Gryf"

Opublikowany: 6 stycznia 2017

Zmarł zasłużony żołnierz batalionu AK "Parasol" - gen. Janusz Brochwicz-Lewiński, ps. "Gryf"

 
Agnieszka Bogucka, prezes Zarządu Warszawskiego Stowarzyszenia Wspólnota Polska, poinformowała, że 05.01.2017 o godzinie 4.30 zmarł generał Janusz Brochwicz-Lewiński, żołnierz batalionu AK „Parasol”. "Miał bardzo dobrą śmierć. Zmarł w domu, podczas snu. o 4.30" - mówi Bogucka w rozmowie z portalem wPolityce.pl.
 
 
"Rycerski Dowódca"
 
Janusz Brochowicz-Lewiński urodził się 17 września 1920 roku w Wołkowysku (dzisiaj tereny Białorusi). Jego ojciec był oficerem rezerwy i wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego. Mając 18 lat rozpoczął służbę wojskową. Ukończył Dywizyjny Kurs Podchorążych Rezerwy 29 DP przy 76 Lidzkim Pułku Piechoty w Grodnie a kilka miesięcy przed wojną rozpoczął praktykę we wspomnianym Pułku Piechoty. Jako kapral podchorąży uczestniczył w kampanii wrześniowej. Po agresji Związku Radzickiego na Polskę dostał się 18 września 1939 roku do niewoli sowieckiej, z której zbiegł.
 
Fotografia generała z lat młodości
 
Porucznik Janusz Brochwicz Lewiński „Gryf”
 
Podczas wojny był czynnym działaczem konspiracyjnym Związku Walki Zbrojnej-Armii Krajowej (ZWZ-AK). Od 1940 do 1942 roku pracował w Puławach w administracji, będąc jednocześnie pracownikiem polskiego wywiadu. Zdekonspirowany, działał jako dowódca jednego z oddziałów partyzanckich na Lubelszczyźnie (do stycznia 1944 roku). Dowodził atakami na konwoje niemieckie, które grabiono z broni i wyposażenia a następnie puszczano wolno. Dzięki takiej postawie Niemcy nazywali go "Rycerskim Dowódcą". Na rozkaz dowódcy okręgu warszawskiego przeniósł się do Batalionu do zadań specjalnych AK Parasol, gdzie był instruktorem wyszkolenia w konspiracyjnej podchorążówce.
 
Podczas powstania warszawskiego dowodził m.in. legendarną obroną Pałacyku Michla na Woli. Jak wspominał generał Janusz Brochwicz-Lewiński - był to idealny budynek do przeprowadzenia zasadzki na Niemców. Dzięki niesłychanej odwadze oraz wybitnemu talentowi dowódczemu, żołnierze dowodzeni przez "Gryfa" czterokrotnie odparli natarcia niemieckie wspierane przez jednostki pancerne. 5 sierpnia, około godziny 15 powstańcy ostatecznie opuścili obiekt. Pałacyk został zburzony wraz z młynem po zdobyciu przez Niemców ulicy Wolskiej.
 
Pałacyk Michlera, znany także jako Pałacyk Michla
 
Trzy dni później Brochowicz-Lewiński został ciężko ranny w szczękę podczas walk na terenie Cmentarza Ewangelickiego na warszawskiej Woli, co wyeliminowało go z dalszych walk. Po kapitulacji powstania trafił do obozu przejściowego Lamsdorf (Łambinowice), a następnie do obozu jenieckiego Murnau. Po wyzwoleniu obozu przez Amerykanów trafił do szpitala. Opuścił go w lutym 1946 roku. Następnie wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie wstąpił do III Pułku Królewskiego Huzarów. Służył m.in. w gwardii przybocznej Jego Królewskiej Mości Jerzego VI. Jako agent wywiadu działał m.in. w Palestynie i Sudanie. Po odejściu z armii był przez 15 lat kwatermistrzem i oficerem administracyjnym w jednej z angielskich szkół wojskowo-cywilnych.
 
Wrócił do ukochanej Polski
 
Piętnaście lat temu powrócił na stałe do Polski. Od razu zaczął aktywnie działać w środowisku kombatanckim. Udzielał wywiadów, brał udział w realizacji filmów dokumentalnych, spotykał się z młodzieżą, przewodnikami po Warszawie, oficerami i żołnierzami jednostek specjalnych. W 2007 roku uczestniczył w akcji billboardowej „Patriotyzm Jutra”.
 
Prezydent wręcza odznaczenie generałowi Januszowi Brochwicz-Lewińskiemu
 
W tym samym roku Rada Miasta Stołecznego Warszawy przyznała mu tytuł Honorowego Obywatela. W 2008 roku Prezydent RP Lech Kaczyński awansował go do stopnia generała brygady. W latach 2009-2014 generał "Gryf" był członkiem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari. W 2014 zasiadł w Komitecie Honorowym Fundacji „Łączka”, sprawującej opiekę i działalność wspierającą wobec Kwatery na Łączce. Prezydent Andrzej Duda 11 listopada 2016 roku, z okazji Święta Niepodległości, odznaczył gen. Janusza Brochwicz-Lewińskiego ps. „Gryf” Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.
 

Cześć Jego pamięci.

Sponsor techniczny 

SPONSOR TECHNICZNY

Dystrybutor sprzętu sportowego firmy PATRICK

LINK DO STRONY NASZEGO SPONSORA TECHNICZNEGO

http://piko-sport.pl

POLECAMY

Najczęściej czytane 

Trenerzy - dane teleadresowe

LISTA TRENERÓW MKS PARASOL WROCŁAW   Robert Cichy  ( senior )      ... Więcej [+]

Kontakt

Stowarzyszenie Sympatyków Młodzieżowego Klubu Sportowego "PARASOL" WROCŁAW ul. Lotnicza 72 5 ... Więcej [+]

Ostatnio dodane 

Turniej Parasol Cup im. Ryszarda Żygadło

W dniach 02-03.06.2018 we Wrocławiu przy ul. Lotniczej 72 odbędzie się turniej Piłki Nożnej im. Rys ... Więcej [+]

Wesołych Świąt

Najserdeczniejsze życzenia na zbliżające się święta Wielkiejnocy. Dużo zdrowia, radości, pogody duch ... Więcej [+]

Dzień otwarty SMS Junior 03.03.2018

  Sobota - 03.03.2018 - Dzień Otwarty w SMS Junior Wrocław! Zostań na jeden dzień naszy ... Więcej [+]